Європейська комісія закликала владу Придністров'я не перешкоджати поставкам альтернативних джерел енергії в регіон після припинення подачі газу "Газпромом".

Про це повідомляє видання Politico з посиланням на заяву представника ЄС Аніти Хіппер.

Уряд Молдови запропонував Придністров'ю енергетичну та гуманітарну допомогу, проте регіон відхилив цю пропозицію. "Ми закликаємо Тирасполь до співпраці з Кишиневом для вирішення ситуації в інтересах місцевого населення", - заявила Хіппер.

Молдова и Приднестровье
Google Maps

Прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан звинуватив Москву в ескалації конфлікту. За його словами, Росія намагається спровокувати кризу безпеки в регіоні, використовуючи енергетику як зброю. Він також зазначив, що припинення поставок газу в підконтрольне Росії Придністров'я пов'язане з незаконним розміщенням там російських військ.

Після припинення подачі газу 1 січня в містах Придністров'я відключили центральне опалення, залишивши газ тільки для приготування їжі. Запасів газу, за інформацією придністровської влади, вистачить на 20 днів. Молдавська ГРЕС перейшла на вугільну генерацію.

З 3 січня в регіоні почалися віялові відключення електроенергії. 4 січня зупинив роботу Молдавський металургійний завод, а в Рибниці призупинив діяльність хлібокомбінат, що виробляв близько 2 тонн хліба на добу.

Напомним, что Приднестровье длительное время оставалось под контролем России. Российские войска были введены в регион под видом миротворческих сил, что позволило Кремлю сохранять свое влияние на этой территории в течение десятилетий. Показательно, что параллельно энергетический кризис может стать катализатором для воссоединения региона с Молдовой.

Прекращение поставок газа и последующие проблемы с отоплением и электроснабжением создают серьезные вызовы для сепаратистского режима. Стоит отметить, что регион имеет значительный энергетический потенциал. Приднестровская ГРЭС имеет несколько свободных угольных блоков и модернизированные газовые блоки с высоким КПД, что теоретически могло бы обеспечить энергетическую независимость региона. Однако отказ от сотрудничества с Кишиневом и зависимость от российского газа привели к нынешней кризисной ситуации.